První účast župních družstev v přeboru ZZZ ČOS

Postřehy z průběhu ZZZ ČOS.

Autor příspěvku: Helena Žižlavská

Vložil: Zdeněk Jeřábek dne: 04.06.2007 07:33:28

Sokolská župa Pernštejnská uspořádala poprvé v dubnu letošního  roku župní přebor v zálesáckém závodu zdatnosti. Vítězná družstva postoupila do celostátního kola, které se konalo ve dnech 18.-20.5. v Třebíči. V kategorii žáků (11-14 let) postoupilo družstvo Sokola Doubravník  ve složení ……., v kategorii dorostu  (15-17 let) družstvo  sokola Tišnov ve složení Veronika Gregušová, Pavel Hrabec, Tomáš Žižlavský, Luděk Daniel.

V pátek večer se všichni soutěžící sjeli na stadionu Sokola Třebíč kde se ubytovali ve stanech. Po večeři se soutěžící vydali noční hru v uličkách historické části Třebíče a židovského města, které je od roku 2003 zapsáno v památkách UNESCO.  Druhý den ráno po slavnostním nástupu a seznámení s pravidly závodu, proběhla příprava na disciplínu rozdělávání ohně. Závodníci museli během 5 minut nasbírat dřevo, aby mohli splnit tuto disciplínu tzn. přepálit co nejdříve provázek nad ohništěm s pomocí 3 sirek.

Pak už se první statující podle vylosovaných čísel vydali na trať. Velmi pěkná a členitá trasa plná celkem obtížných disciplín vedla městským lesoparkem. Na závodníky čekal odhad vzdálenosti, lanové překážky, poznávání mapových značek, rostlin, morseovky, souhvězdí  uzlování, hod na svislý a vodorovný cíl a práce se sekyrou a pilou. Mladší závodníci také určovali azimut označených stromů, pro starší kategorii byla  část trasy vytýčena jako orientační závod, který se absolvuje s buzolou.

Závodníci startující později mezitím plnili disciplíny na stadionu - test z historie Sokola, test ze zdravovědy, přepálení provázku a také podání 1. pomoci zraněnému. Stejné disciplíny pak plnili po návratu z trasy závodníci, kteří startovali jako první. Celkem se závodu zúčastnilo 47 družstev z celé republiky. Na místě se také utvořila družstva z náhradníků, aby se všichni mohli závodu zúčastnit.

Na odpoledne po závodě byli pro soutěžící připraveny různé aktivity jako slaňování, plavba na kanoích na řece Jihlavě, návštěva baziliky Sv. Prokopa, židovského města s průvodcem, deskové hry, drátkování a turnaje ve volejbalu, nohejbalu. Po oba dny byl k dispozici skákací hrad a velká trampolína, takže se mohli všichni do sytosti vydovádět.

Sobotní den pak zakončil slavnostní táborák.

V neděli ráno na slavnostním nástupu  byli vyhlášeni vítězové závodu. Zlatou sekyru v kategorii  žáků získalo družstvo Sokola Třebíč,  družstvo župy Pernštejnské ze  Sokola Doubravník se umístilo na 8. místě, náhradník tohoto družstva dokonce na místě sedmém. Stříbrnou sekyru v kategorii dorostu získalo také družstvo Sokola Třebíč, družstvo župy Pernštejnské ze Sokola Tišnov se umístilo na velmi pěkném čtvrtém místě, přestože v Sokole Tišnov není žádný stálý oddíl věnující se celoročně činnosti pobytu v přírodě, tak jako v župách které obsadily první 3 místa.

Díky perfektní organizaci pořadatelů ze Sokola Třebíč  velké účasti dobře připravených závodníků  a také pěknému počasí se závod vydařil a budeme se těšit na další ročník.