T.J. Sokol Braník I.

Historie

Sokol v Braníku má dlouhou tradici – od roku 1871. Tehdy to však byla "jednota tělocvičně hasičská" a sídlila v místnostech patřících k hospodě "Na kovárně".

Sokolovna, která stojí v Branické ulici č. 93, je pochopitelně mladší – vznikla až po první světové válce. Kdysi se zde vedle sportu provozovalo i divadlo, loutkové divadlo, plesy, šibřinky a podobně. Plesy se zde pořádaly ještě po sametové revoluci, pak ale přišel někdo s nabídkou moderní protiskluzové podlahy. V dobré vůli ji kdosi nechal položit. Na sport je dobrá, ale šibřinky, a dokonce ani divadlo by nevydržela, protože nohy židlí by ji poškodily – inu, pokrok se nedá zastavit.

Kupodivu budova sama Sokolu dnes už nepatří. Zavinily to dějinné zákruty a restituční zákon. Po druhé světové válce byla tělocvična už poněkud zchátralá a potřebovala zásadní opravy. Sokolové proto založili Družstvo pro obnovu sokolovny. Pak ale přišli komunisti, družstvo zrušili a budovu převedli na ABC Braník. A jak každý ví, v restitucích se družstvům nic nevracelo. Naštěstí je spolupráce s ABC velice dobrá, takže sokolové zde mohou i nadále bez problémů provozovat některé sporty. Mimochodem, Braničáci, kdo z vás ještě dnes ví, jak vzniklo označení našeho slavného Ábíčka? Je to zkratka Athletic Braník Club! Kdyby to tak bolševik věděl, jistě by nám tu imperialistickou zkratku zakázal!

Sokolové mají v současnosti 4 oddíly – ve dvou z nich mohou cvičit i děti. Vedle toho pořádáme pro děti vycházky, mikulášskou zábavu, Krakonošovu zahrádku či víkendové výlety. Kdo má zájem, stačí si vybrat a přijít si zacvičit. A pokud by se vám u nás náhodou nelíbilo, první, tedy seznamovací hodina vás nebude stát vůbec nic!

Mgr. Tomáš Jančařík,
starosta T.J. Sokol Braník