Večer sokolských světel


Datum konání: 8.10.
Typ akce :Kulturní akce
Určena pro
Pořadatel / místo konání:T.J. Sokol Veltěž
Kontaktní osoba:
Ulice:u pomníku I. a II. světové války ve Zdibech
Město:Zdiby
pořadatel akce:jednota
Odkaz:https://prosokoly.sokol.eu/akce/vecer-sokolskych-svetel-ve-veltezi

Google Maps Mapy.Cz OpenStreetMap
Vyberte vrstvu:Vážení a milí členové a příznivci naší sokolské jednoty,

na pátek 8. 10. připadá Památný den sokolstva. V tento den si s úctou připomínáme osudy  členů Sokola, kteří položili svůj život v bojích za demokracii, svobodu a samostatnost.

Datum nebylo zvoleno náhodně, ale jako připomínka noci ze 7. na 8. října 1941, kdy bylo v rámci „Akce Sokol“ pozatýkáno na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Následující den – tedy 8. října byla Česká obec sokolská Heydrichem rozpuštěna a také zkonfiskován její majetek. Zatčení sokolové byli uvězněni ponejprve v Malé pevnosti Terezín, později v lednu 1942 pak převezeni do koncentračního tábora v Osvětimi. Většina uvězněných válku nepřežila.

Každý rok se v tento den tradičně setkáváme u vodní nádrže a v podvečer pouštíme světla na hladinu a připomínáme si osudy sokolských hrdinů. V loňském roce jsme tak uctili památku Jindřišky Novákové, která byla nejmladší popravenou ženou v koncentračním táboře Mauthausen.

V letošním roce bohužel  není pietní akce u vodní nádrže možná, dovolujeme si Vás tedy pozvat k pomníku u školy, kde v pátek 8. října v 16 hodin položíme květiny, zapálíme svíčky a připomeneme si členy naší sokolské jednoty, kteří se ve válce projevili statečně a zaplatili vlastním životem. Tichou vzpomínku věnujeme manželům Antonii a Janu Liškovým, Janu Goldsteinovi a Karlu Brzobohatému.

Je potřeba, abychom nezapomněli, že svoboda, demokracie a samostatnost nejsou samozřejmé.

TJ Sokol Veltěž

vloženo dne: 08.10.2021 17:58:52 poslední změna: 08.10.2021 17:58:52

zobrazeno: 59 x