Články

TJ Sokol Beroun pořádala zájezd po kraji Josefa Lady

Autor příspěvku: Mgr. Eva Špírková

Vložil: Alena Špírková dne: 18.10.2007 09:46:41

Tělocvičná jednota Sokol Beroun pořádala zájezd

po kraji Josefa Lady

 

 

     Tělocvičná jednota Sokol Beroun uspořádala v pátek 5.10.2007 poznávací zájezd po kraji Josefa Lady.

         Jako první jsme navštívili hvězdárnu v Ondřejově, kde jsme se seznámili s její historií. Poté jsme si prohlédli muzeum historických přístrojů používaných dříve v astronomii a dvě kopule s původními dalekohledy. V současné době se Ondřejovská hvězdárna věnuje hlavně pozorování slunce. Noční pozorování je omezeno v důsledku světelnému smogu pocházejícího z nedaleké dálnice. Nakonec jsme si prohlédli rozsáhlý park a přesunuli jsme se do Hrusic, rodiště Josefa Lady. Jeho rodný domek již neexistuje, ale na jeho místě je pamětní deska.

     Památník Josefa Lady se nachází v domě, který si v r. 1935 nechal umělec postavit na konci vsi. Po prohlídce jeho obrazů a po zasvěceném výkladu průvodkyně, jsme přešli na obecní úřad, kde nás starosta provedl stálou výstavou modelů původních hrusických domků a postav z Ladových obrázků, které zhotovil hrusický rodák Josef Jedlička.

     Po prohlídce jsme měli zajištěn oběd v hospodě u Sejků, kde J.Lada rád sedával se sousedy. Stěny hospody jsou krásně vyzdobeny Ladovými obrázky. Po obědě jsme si prohlédli ještě náves, blízké okolí a seznámili se s naučnou stezkou „Po stopách kocoura Mikeše“.

     Úspěšný zájezd, při kterém nám přálo i počasí, jsme zakončili návštěvou pivovaru Velké Popovice. Moderní pivovar vybavený technickými novinkami dal v roce 1871 postavit pražský průmyslník František Ringhoffer a svou první várku zde mistři sládci uvařili v prosinci roku 1874.

     Na začátku 90. let se pivovar stal akciovou společností a byl privatizován. Od r. 1999 je součástí akciové společnosti Plzeňský Prazdroj.

     Průvodkyně nás s touto historií pivovaru seznámila a provedla nás celým novým technologickým procesem výroby piva, až po stáčírnu. Viděli jsme i živého kozla Oldu, kterého má pivovar ve znaku. Byl jeho věrnou kopií. Nakonec jsme v původní varně z r. 1928 ochutnali černé i světlé pivo Velkopopovického kozla přímo od zdroje. Chutnalo výborně.

     V 18.00 hod. se všech 45 účastníků vrátilo velmi spokojeno zpět do Berouna.

                                     

 

 

                                                        Za vzdělavatelský sbor Sokola Beroun

                                                                           Mgr. Eva Špírková

Hodnocení článku:

0pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
0
0
Počet hlasů 0

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 3755 x