Články

Heslo, motto, slogan ...

... pomozte nám s propagací, přemýšlejte s námi.

Autor příspěvku: Věra Vránová, MIlan Sobota

Vložil: Milan Sobota dne: 28.02.2008 17:15:46

Zdá se Vám, že propagace Sokola vázne, že není dostatečná, či odpovídající důležitosti naší organizace ? Pak máte nyní možnost přidat ruku k dílu a přijít se svojí troškou do mlýna událostí.

V rámci Poradního sboru pro problematiku propagace, jak zní název nové "instituce", se pokoušíme právě se zviditelněním Sokola něco udělat. A protože jsme po dlouhé době jediní, kdo se této problematice chce věnovat, začínáme prakticky od píky. Snažíme se nejdříve ujednotit vzhled, ale také se pokoušíme formulovat nějaký úderný text - slogan, který by nejlépe vystihl podstatu sokolské činnosti, nebo působení.

A tady je právě prostor pro Vaši pomoc, pro Vaše nápady. Vedoucí PSPPP :o) sestra Věra Vránová k tomu v časopise Sokol píše:

 

...

Slogan

Jednotnou prezentaci hnutí tvoří logo, barvy, písmo; ale také užití sloganu. Slogan by měl vystihovat sokolskou činnost, sokolské cíle. Ideální je složení do 4 slov – krátké, silné, výstižné. Je třeba, aby mluvil jazykem dnešní doby.

Podívejme se kolem sebe, na svou konkurenci: např. Orel užívá „Dáváme sportu smysl“ a Svaz skautů a skautek se prezentuje „Junák … skauting pro život“.

Pojďme společně vymyslet slogan, který budeme všichni používat na letácích, velkoplošných bannerech atd. Jen my, Sokolové, víme co děláme, je třeba „to“ vyslovit a sdělit veřejnosti.

Zapojte se do tvorby sloganu, přidejte i připomínky a návrhy k propagaci Sokola.

...


Prosíme tedy všechny, kdo mají nějaké nápady a návrhy, nejen na slogan, aby se zapojili do tvorby. Pište (e-mailem) diskutujte (v klubu propagace i tady pod článkem), nejnápaditější a nejvhodnější slogany Vám předložíme k posouzení.

... třeba ten vybraný, výsledný, použitý pro celý Sokol, bude zrovna ten Váš. :o)

V.V., M.S. & co.

Hodnocení článku:

39pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
5
2průměrné hodnoceni:
23.5
22
Počet hlasů 70

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

03.03.2008 00:02:34, TMS, Sokol Malá Strana
Budu o tom přemýšlet. Zatím mě napadlo. SOKOL - Běž správnou cestou. Chtěl bych, aby to heslo vystihlo podstatu "sokolské myšlenky", kdy sokolský sportovní přístup tuží a vychovává nás a naše děti a stává se jejich "čestným" životním stylem až do dospělosti a mnohdy po celý život.

06.03.2008 14:28:53, Milan Sobota
Děkuji za příspěvek z Malé Strany. Určitě ho zařadíme.
Pokud někdo nechcete psát sem, pište klidně na můj e-mail: sobotak@seznam.cz.
Díky :o)

10.03.2008 00:47:03, Milan Sobota PSPPP, Horní Bříza
Ach jo. Přes osmset návštěv v průměru za den, a stále jen tři reakce.
... to Vás to opravdu nezajímá co bude na těch propagačních předmětech napsáno ??? Vždyť mají být hlavně pro Vás v jednotách a na župách. :o/

10.03.2008 10:57:12, Sarka
tak at se to nekam pohne tak treba
sokol - sport bez hranic
at uz jsou vekove, dovednosti, statni ,....

11.03.2008 01:00:16, Milan Sobota, sobotak@seznam.cz
tak třeba:
Sokol - Zdraví, úcta, přátelství ...

11.03.2008 09:06:16, Martin Zuzaňák, Jihlava, martan.zuza@seznam.cz
Již jsem to psal Věrce V. na pracovní email. Velice se mi líbí slogan

Sokol - "pro radost a pro zdraví"

Toto heslo někdy používá náčelnictvo ČOS v hlavičkách propozic či zápisů a myslím, že vystihuje velice přesně a stručně to, co by měl Sokol dnes nabízet a kde je jeho nejsilnější potenciál. Máme tento slogan vyvěšen v tělocvičně Sokola Jihlava a setkal se s velice kladnou odezvou a to dokonce i od našeho žactva a dorostu, který je jinak k mnoha věcem velice kritický.
Přeji hodně zdaru v "boji" za lepší propagaci Sokola. Všem sokolíkům Zdar.

http://www.sokol-jihlava.wz.cz
http://www.zupaplksvece.estranky.cz

13.03.2008 19:34:12, pokornypm@seznam.cz
Tyrš první sokol byl
už před sto lety žil,
tenkrat všichni sokoli,
měli velké mozoly,
nebáli se kruhů,
a to jim šlo k duhu,
medicimbal, kuižel, činku
bral si Sokol k odpočinku,
jednou za 6 let
pořádali slet.

Sokol - sport pro všechny

17.03.2008 21:00:31, ivamrk@email.cz IM
Když slyším slovo Sokol napadá mě ... Sokol - rychlost, věrnost,radost.

21.03.2008 20:52:35, bratr Cukr, Sokol Liberec, www.sokolove.ic.cz
Činnost Sokola se stručně vystihuje velice špatně, ale dostal jsem několik nápadů, tak se také podělím.
Sokol - sport, kultura a ty
Sokol - pro zdraví těla i duše
A vlastně proč nepoužít Tyršovo heslo, které k Sokolu patří, tedy "V zdravém těle zdravý duch"? Je to velice známé, ale málokdo ví, odkud toto heslo pochází. Konečně by lidé měli jasno.

A ještě připomínka k propagaci: Myslím že by Sokol měli více propagovat samotní jedinci. Spousta jednot má svoje vlastní trička s názvem jednoty. Když jedu na nějakou sokolskou akci, každý druhý má na sobě sokolské tričko. Kolik lidí ho ale nosí mimo sokolskou společnost? Téměř nikdo. Takže bratři a sestry, oblečte si sokolská trička a čepice a hurá do ulic!

21.03.2008 23:13:00, Filip Uzel župa Podřipská, Filip.uzel@seznam.cz
Já myslím že nejlepší slogan je ten co byl v Sazka areně při zahájení sletu - SOKOL MODERNÍ ORGANIZACE S TRADICÍ. My v jednotě a župě ho často používáme do vývěsních skříněk a na plakátky

24.03.2008 13:57:05, bratr Cukr, Sokol Liberec, www.sokolove.ic.cz
Ještě mě napadlo "Sokol - pro zdraví (celého) národa"

24.03.2008 21:11:48, taky sokol
Sokol by mel byt moderni organizace ktera nabidne kvalitni podminky pro sportovni vyziti. Dokud tomu tak nebude tak je jasne ze se na nas bude 90% lidi divat s usmevem. Hesla ktera se objevuji treba u nas v telocvicne pusobi smesne i na me... např: Za pet let bude zase slet. Slet je pro verejnost neco davno prekonaneho takze jako propagace je to akce uplne mimo - jsou to vyhozene penize ktere by se mely rozdelit jednotam.

25.03.2008 15:28:58, Filip Uzel
Pro autora příspěvku nade mnou. Ty budeš asi pěkný sokol když se ani neumíš podepsat, stydíš se snad?

26.03.2008 15:14:36, Miroslav Skořepa, Sokol Litvínov-Lom
Že propagace Sokola je nedostatečná a vázne již od jeho obnovení v devadesátých letech je mi jasné a trápí mne to. Již jsem se na toto téma několikrát vyjadřoval.
Moc mě těší, že se tento problém znovu otevírá, ale je potřeba postupovat systematicky a ne vymýšlením sloganu. Neříkám to proto, abych znevážil Vaši snahu, ani proto, že se chci dělat chytrým. Mám radost, že se vůbec něco v tomto směru dělá, ale takovýto vstup do problému, nevím, nevím.
Skauti a Orlové mají dobrá hesla, ale zajímá se veřejnost o ně víc než o nás, ví se o nich víc než o nás? Používat letáky a velkoplošné bannery není špatný nápad, ale zas je tady ale, kdo ty bannery navrhne, kdo je kam pověsí, kolik to bude stát atd. Určitě to není, to nejlepší, čím a jak začít.
Podle mne by bylo nejvhodnější začít se v komisi radit o postupu jak a kde problém uchopit. U toho by měl být někdo zkušený z praxe. Ne ale zástupce propagační firmy, jednak proto, že takováto firma Vám sice dokáže udělat krásné věci, ale musíte jí dát konkrétní zadání, tj. neporadí a je příšerně drahá. Já radím zadat problém studentům marketingu, tj. poradit se na některé škole s vedením, nemusí to být škola vysoká a nemusí to být škola jedna. Možná, když to vyjedná schopný vyjednávatel, tak to může být levné, případně zadara.
Znovu opakuji je špatné a někdy protismyslné vytahovat věci z kontextu.

Miroslav Skořepa-Skol Litvínov-Lom
sokollitvinov@seznam.cz

27.03.2008 09:56:55, Jana, VM
Jednu dobu se objevovalo a používalo : "Sport a zdraví pro každého." a na konce 90. let se na čas objevilo i "Harmonie těla a ducha."
Obě byly dobré, to se na ně zapomnělo ?

30.03.2008 23:52:42, Koudelka Libor, borlin101@centrum.cz
Heslo: " Co Čech to sokol" Nazdar. Koudelka Libor

31.03.2008 19:37:49, Zuzana Šidlová, zuzana.sidlova@centrum.cz
Liborovi Koudelkovi: A co my Moraváci? :o)

31.03.2008 19:39:35, Zuzana Šidlová, zuzana.sidlova@centrum.cz
Mimochodem název PSPPP mi při vší úctě přijde dost strašnej...

07.04.2008 11:52:58, Helena Rezková
Heslo by mělo být hlavně krátké a jasné - což takhle: Sokol - život v pohybu. To by vystihlo jak sportovní, tak i společenskou stránku naší organizace.

08.04.2008 15:57:41, Jana Kučerová zupa.budecska@volny.cz
Nazdar,
tak i já se přidám do této diskuze,která už možná sice skončila,ale pročítat Vaše nápady a názory je velice krásné a povzbudivé.
Zamyslela jsem se a vypadlo ze mně toto: Sokol - zdravý pohyb,bystrá mysl,dlouhý věk a života smysl.
Vím,že je to na slogan dlouhé,ale taky nápad.

Mějte se fajn.

Jana

12.04.2008 08:06:30, Milan Sobota, sobotak@seznam.cz
Zdravím všechny.
Děkuji za reakce, i návrhy. Vše pečlivě sleduju. Dovoluji si upozornit, že uzávěrka bude 30.4. :o)

29.04.2008 22:37:37, Miroslav Kupča, TJ Sokol Frýdlant n.O. župa Beskydská
Zdravím všechny známé i neznámé sokoly.Přispívám k diskuzi o sloganu pro Sokol. Myslím, že by nebylo špatné: "Sokol - pevné zdraví a radost z pohybu"

30.04.2008 06:45:59, misha
Sokol baví zdraví - v krátké větě je toho schovaného mnoho - Sokol baví. Sokol zdraví (pozdrav). Sokol baví zdraví (je dobrý pro naše zdraví). Může zaujmout prvotní nesrozumitelností :-)

06.05.2008 10:03:10, J.Peliskova@seznam.cz
Logo Sokola by se mělo nechat,je krásné.Dobré by bylo přidat k němu slogan,líbí se mi nápad pisatele - V zdravém těle,zdravý duch - ale na dnešní dobu je to až moc zdravé,tak což třeba Sokol - sport pro všechny.
Nemyslím si,že logo a slogan zviditelní oraganizaci.Souhlasím s pisatelem,který píše,že zviditelnění musí nastat místně,v oddílech. Uspořádat nějaké akce, např. Sokolský den,kde by se předvedlo,co vše místní organizace provozuje.08.05.2008 11:37:39, bratr Cukr, Sokol Liberec, www.sokolove.ic.cz
Heslo "Sport pro všechny" mi připadá jako nesmysl vůči asociaci sport pro všechny.

13.06.2008 16:55:55, Sokol Plzeň 1, M. Ulč
a co třeba
"Sláva rodu, vlasti zdar !"
"Čechy jsou tam, kde bijí silná srdce"

ještě mi napadá taková říkačka
"V Sokole jdou ruku v ruce,
síla, čest a věrná srdce "


a nebo staré osvědčené
"za národ, právo a vlast"

hlavně NE "sport pro všechny" .. taková hloupost, to už tam může být zednářsko-marxistické "všichni lidé si jsou rovni" :) :)

07.07.2008 04:49:59, Sbťk
... vzpomínám si, že soudruzi komunisté používali v takto pejorativním smyslu výraz "žido-zednářský/-é" ... nelíbilo se mi to už tenkrát. :o/

Jen si nejsem jist jestli ve francouzkej revoluci bylo víc zednářů, židů nebo marxistů. =o)

07.07.2008 04:52:29, Milan Sobota - Sbťk
Hesla, heslovitě :

Sokol - víc než tradice
Sokol - víc než sport
Sokol - víc než křídla
Sokol - život na křídlech

Sokol - tradičně moderní (životní styl)

... samozřejmě, mě to napadlo pozdě. :oD

07.07.2008 17:00:52, Milan Sobota - Sbťk
Sokol - 150 let moderního myšlení

15.09.2008 19:26:24, Miroslav Vrána, mirek.vrana@seznam.cz, mvrana@sokol-cos.cz
Slogan Sokola je velice problematický, neměl by připomínat nic z neslavných minulostí (Já jsem horník, a kdo je víc!), měl by stručně vyjadřovat vše čím se Sokol zabývá. A to je opravdu těžké. Náčelnictvo ČOS do nedávna (do uvedení nového loga Sokola) používalo "Sport a zdraví pro každého". Nevím kdo to vymyslel, ale zdá se mi to ze všeho toho, co se v diskuzi objevuje, nejpřijatelnější. Zkusme myslet dále, ať se i sloganem můžeme prezentovat v dnešní době a i do budoucna. Mirek

07.10.2008 09:54:34, Jana Gubienová
Nazdar,
tak i já přispěji svou troškou do mlýna, myslím, že by měl sokol oslovit co nejširší okruh veřejnosti, tedy ve sloganu by mohlo být obsaženo, že má co nabídnout jakékoliv věkové skupině. Sokol- aktivní po celý život, Sokol pro radost z úspěchu, Sokol-radost z pohybu,( radost ze sportu) Sokol má vždy co nabídnout, Sokol -přitáhne vás(zaujme..).no něco tomu pořád chybí, ale v tomhle duchu, by to třeba nebylo špatné ,.-)))Sokol, průvodce vaším životem, Sokol-život co má smysl, :-) to už je asi jak na pojištění :-)))Zdraví Jana

23.10.2008 22:01:14, Bratr Sam Mikolášek, head graphic designer, Sokol Liberec 1
Naším heslem je již přes 100 let Tyršovo: TUŽME SE!
Dle mého mínění není třeba měnit heslo. Naším úkolem je toto heslo naplnit novým významem a obsahem. To je výzva pro sokoly 21. století! A proto TUŽME SE!

28.10.2008 22:29:02, Jaroslav Ševčík, sevcikjar@gmail.com
Nazdar.
Sice asi nepřispěji ničím konkrétním, ale pokusím se zde rozvést můj názor.
Slogany typu: "Tužme se." nebo "V zdravém těle, zdravý duch." velmi uznávám, ale je pravdou, že mi si pamatuji doby, kdy jsem byl mladší a neviděl do tohoto tématu tolik a přišlo mi to spíš jako nějaká komunistická propaganda. Mladé lidi to neosloví.
Můj názor je, že slogan by měl vyzdvihovat originalitu sokola. Žádné obecné slogany typu: "Sokol-sport sportem" atd... Sokol je nádherný v tom, že vychovává, vzdělává, rozšiřuje obzory a vytváří životní hodnoty.
Asi to vypadá, že jen kritizuji, ale spíš se snažím jen vyjádřit můj názor. Navícmě teď napadl slogan "Sokol - Jsem hrdý, kdo jsem!" Myslím si, že toto je opět tak trochu to komunisitcké heslo jako s horníky, ale sokol nění jen o sportu. Pro mě je sokol životní styl, postoj k životu a určitá cesta.

02.11.2008 12:45:59, janka bamajan@email.cz
Je výborné, že se někdo začne zabývat také propagací. Je pravda, že je to poměrně složitá otázka a někdy také běh na dlouhou trasu. Je však důležité, začít sokolskou myšlenku a především naši činnost, více dostat do obecného povědomí. Nedílnou součástí je i televize. Nemusí to být hned jako reklama. Ale je zde mnoho pořadů, které se zabývají zdravím, rodinou, zájmy.
Jinak na malých městech a vesnicích je to hlavní součástí práce samotných jednot, ale ve větších městech už je to se seznamováním veřejnosti složitější a tady by měly nastoupit sdělovací prostředky.
Zastoupení v propagaci by měla mít starší generace, ale především mladí lidé, kteří k sokolu patří a není jich málo. Také díky jim je možné přilákat více nových lidí.
Především důležité je říci už konečně dost hlasitě: Ano, jsme organizace s tradicí, ale to není jediné, nabízíme moderní sportovní i kulturní vyžití. Stručně představit historii, pricipy oranizace, především dnešní program a tu nepřebernou škálu sportovních aktivit které nabízíme ...to jsou věci, které dnešní generaci nejen mých vrstevníků (23) neví.
A co se týče sletů...hezké, ale jak tu již někdo poznamenal...jedná se o již trochu překonanou záležistost. Pro radost členů sokola, dobře (po 5 letech moc brzy). Pro veřejnost je to však bezvýznamná událost, kterou si většina spojuje se spartakiádou a pokud se někoho nezainteresovaného zeptáte, tak se pouze ušklíbne. Je to pouze o informovanosti, oni prostě jen vidí "masouvou" organizaci...
Omlouvám se, pokud to vyznívá trochu kriticky, vyznít to tak nemělo. Pouze upozorňuji na to jak působíme na "mladší generaci" (0-30).
Asi by to chtělo nějaký ten slogánek: "Rodina sportů bez hranic" - lze ji pojmout jak věkově, pro rozmanitost nabízených sportů a třeba i na pojení organizace s rodinou atd.
P.S. co se týče návrhu prop. materiálů - nemělo by s to nechávat jen na barevnosti bílá, modrá, červená - měl by se nejspíš objevit prvek zelené, který ukazuje - mladost, sílu a čerstvost. Bylo by možná zajímavé, předat to nejen umělcům na školách, ale mohl by se zapojit každý člen sokola. Určitě se mezi námi nejde někdo, kdo je také umělecky zručný...a především má k tomuto tématu vztah - než nějaká osoba mimo. A poté ano...nechat si některé vybrané návrhy zkonzultovat s odborníky a možná poté upravit. Čímž se poté vybraný slogan ještě podtrhne.
Hodně štěstí a hlavně se nevzdat :-) držím nám palce, ať se vše zadaří.

22.11.2008 00:10:48, Miroslav Skořepa, mskorepa@karneval.cz
Ten kdo si myslí, že změnou své dobré a zavedené značky se zlepší jeho pověst je naivní. Měnit naše sokolské znaky a naše stávající hesla by bylo stejně nešťastné a nesmyslné jako se snažit o změnu státních symbolů. Ani významné podniky své znaky a symboly nemění. Navíc náš sokolský znak je velice krásný, náramně vtipně vymyšlený a známý i v zahraničí. Heslo „Ve zdravém těle zdravý duch“ je nepřekonatelné a vyjadřuje vše, co lidstvo potřebuje - zdravé lidi se zdravým rozumem. Nedovedu si představit, co jiného bychom chtěli a potřebovali.
Vyzývám proto: zanechejme planého vymýšlení hesel a věnujme se opravdovému sebe zviditelňování svou činností, chováním a využíváním stávajících znaků na svých dresech a trikotech. Mezi desítkami fotografií mladých cvičenců, závodníků i reprezentantů v časopisu Sokol najdete jen nepatrné procento těch, které zdobí sokolský znak. Myslí si snad někdo, že nové logo by dopadlo jinak?
Navrhuji, aby stávající diskusi nahradila diskuse o tom jak naši činnost co nejlépe zviditelnit a propagovat. Jestliže tento můj návrh padne na úrodnou půdu, rád se do diskuse zapojím.
Miroslav Skořepa

26.11.2008 15:32:36, Jaroslav Ševčík, sevcikjar@gmail.com
Musím poupravit. Nikdo se nebaví o změně loga sokola. Pouze slogan. A ten... zeptejte se koho chcete do 20ti let je už prostě "out". Pokud SOKOL zkostnatí a nepůjde dál, tak zanikne. Tradice jsou nádherná věc, ale evoluce je evoluce. Sokol by měl jít s dobou. Marketing je něco, co využívají i firmy s tradicí. A pokud to přirovnáme např. k firmě Baťa, tak nevím, jak by se to líbilo, kdyby byly reklamy na Baťovy boty pořád stejné... Baťovy dřeváky, do každé rodiny. Nesouhlasím s opouštěním tradic, ale musím jen souhlasit, že Sokol potřebuje oživit

26.11.2008 21:25:20, Oldřich Kejík, o.kejik@o2active.cz, T.J. Sokol Pardubice
Vážení, nezlobte se na mne, ale…
Jednou větou: řešíme tu banality, ale při tom vůbec nevíme, kdo jsme a co a proč děláme!
Je fajn, že se zabýváme grafickým manuálem, heslem, jakousi „propagaci“ na veřejnosti, ale to nám dnes nestačí. My totiž nemáme žádný program, vizi, ideu, nedokážeme říci, kdo jsme, co děláme, proč a pro koho to děláme. Nikdo tohle neřeší, zvlášť ne v Tyršáku. A to je největší problém a tím bychom se měli zabývat nejdříve! Můžeme mít kvalitní logo, úderný slogan, ale bez jasného programu a označení nám to bude na nic, stejně tak opačně.

28.05.2010 10:55:38, Lenka Dudková
Členem nejsem, ale co se v Sokole děje mě zajímá. Propagace vázne. Zjišťuju jak moc záleží na hezkém oblečení a designu oddílových trik. Snad máte někde šikovného grafika a udělat trika, tepláky co se dají nosit aj v na ulici, v civilním životě.

19.09.2011 21:52:50, Tomáš Kučera, tkucera@sladkovskeho.cz
Nazdar všem,
právě něco hledám na googlu a vyskočil na mě tento článek.
Nedávno jsem řešil podobný problém, že potřebuji nějaké motto nebo slogan na web župy. Jistě máme mnoho výstižných hesel z historie, která jsou stále platná, ale říkal jsem si, zda ještě oslovují moderního člověka. Co zkusit něco nového. Jak vynechat přehnaný patriotismus a moralizování a přesto sdělit něco podstatného a pravdivého v několika slovech. Nevím, zda se mi to úplně povedlo, ale ze všech možných kombinací na mě nakonec vykoukla čtyři slova:

ŽIVOT V POHYBU, RADOST V ŽIVOTĚ

Zalíbilo se mi to a začal jsem to používat. Čas ukáže, jak moc jsem minul cíl :)

24.09.2011 17:45:48, Milan Duchoslav Sobota, azd@sokol.cz
Jak vidím, naše téma stále žije. To je paráda.
... jen houšť ... a větší kapky !
:o)

10.03.2012 18:10:18, Karel Bartůněk
Máte tady zajímavé nápady a co třeba -
SOKOL je - Sport - Kultura - Lidé - použito z SoKoL
Nevím jestli jsem něco neporušil popřípadě neurazil, jen nápad

08.10.2019 14:34:44, Petr Petrovic
Sokolu zdar!
Nas dedecek v Sokole byl, ale urcite by nemohl volit komunisty, populisty, karieristy, lhare a estebaky....rikal, jedine pres mou mrtvolu...a hle, dnes to nikomu nevadi. Jak to vidi jini Sokolove?

Počet příspěvků 42.

zobrazeno: 57356 x