Články

T. G. Masaryk a severní Čechy

Autor příspěvku: Pavel KOUKAL

Vložil: Filip Uzel dne: 27.04.2008 13:52:32

Dne 14. září 1937 zemřel na zámku v Lánech zakladatel Československé republiky a její první prezident T. G. Masaryk. I když severní Čechy nepatřily k hlavním regionům, spjatým s jeho rozsáhlými aktivitami, přeci jen se můžeme pochlubit řadou jeho oficiálních i neoficiálních návštěv. Připomeňme si je při této příležitosti.

Na počátku 20. století byl prof. T. G. Masaryk vzhledem k sporům o rukopisy i štvanicemi, spojenými a „hilsneriádou“ přijímán často i odmítavě, což byl i případ jeho přednášek v Lounech a Roudnici nad Labem v létě 1901. Navedení lounští mladíci po něm dokonce házeli kameny. Ani téma o Mistru Janu Husovi, se kterým přišel roku 1905 do Mostu, tehdy nepůsobilo jednoznačně. V roce 1906 přednášel pro Vzdělávací klub v Semilech. Nekompromisní Masaryk si rychle budoval autoritu a tak jeho opětovné, tentokrát předvolební vystoupení v Roudnici nad Labem roku 1907, zaznamenalo již výrazný ohlas; v sále Besedy Říp seděl v publiku i začínající básník Josef Hora.

Jako poslanec rakouské Říšské rady si T. G. Masaryk získal zejména vytrvalé bojovníky za českou školu v Podkrušnohoří, které přijel podpořit v předvečer zahájení týdenní všeobecné školské stávky dne 29. 11. 1908. Dopoledne hovořil v centru bojů, duchcovském Českém domě, odpoledne v přeplněném sále dnes již neexistující restaurace U lípy v Lomu u Mostu. „O zásadách politiky pokrokové“ pak přednášel ještě dne 8. 5. 1910 v hostinci U tří lip v Libochovicích. Předpověděl tam konstelaci tří velmocí v době 1. světové války. Na jejím počátku byl naposledy spatřen na nádraží v Děčíně – Podmoklech těsně před svým odchodem do exilu.

Libochovická městská rada snad jako první jmenovala již na samém počátku roku 1919 prezidenta Masaryka čestným občanem svého města, za což 14. 2. 1919 uctivě poděkoval. Severovýchodní Čechy navštívil dne 17. 9. 1922 a zvláštní vlak z Prahy donutil k velmi časnému nočnímu odjezdu tak, aby se mohl již kolem sedmé hodiny projít po nádraží v Turnově. Navštívil Semily, pozdravil Železný Brod a vrátil se do Turnova, kde obdivoval práce žáků šperkařské školy. Dne 27. 7. 1927 navštívil naše kraje zprostředkovaně prohlídkou „Hraničářské výstavy českého severu“ v Mladé Boleslavi, kterou ho provázel českolipský školní inspektor Josef Maštálko. Dne 23. 6. 1931 si se stejným zájmem prohlédl společně s dcerou Alicí „Všeobecnou krajinskou výstavu severočeskou“ v Lounech.

Poslední dvě Masarykovy návštěvy řadíme již mezi „soukromé“. Dne 3. l. 1936 navštívil Terezín, kde si podebatoval s bývalými účastníky bojů československých legií. Donedávna jsme si mysleli, že se jednalo o poslední Masarykovu návštěvu na severu Čech, ale nová zjištění ji posunují až na den 22. 5. 1937, kdy se z Lán vypravil do Roudnice nad Labem. Tuto sobotu již jednali na roudnickém zámku s naším významným diplomatem JUDr. Maxmiliánem Lobkowiczem vyslanec Jan Masaryk spolu s dr. Alicí Masarykovou. Prezident Masaryk si je prostě přijel vyzvednout, a to nejen proto, aby se podíval na roudnické sbírky, ale aby se přiblížil aktuální politice. Na zámku se totiž jednalo o tom, zda Anglie vezme Československo opravdu pod svou ochranu proti nebezpečnému muži s knírkem v sousedním Německu.

 

Hodnocení článku:

2pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
05
0
Počet hlasů 2

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 4024 x