Sokolské cesty - jaro 2008 - Železný víkend

Dolní Posázaví 25.4. - 27.4.2008 článek

Autor příspěvku: Zdeněk Lauschmann

Vložil: Petr Mikysek dne: 28.05.2008 13:11:47


SOKOLSKÉ  CESTY  2007 – 2011

Voda stříkala, kola svištěla, boty šlapaly

 

 

O  ŽELEZNÉM VÍKENDU  25-27/4/2008

            Zvací leták k této 6. Sokolské cestě sliboval, že na Sázavě je koncem dubna nádherně. Na vlastní oči se o tom přijelo přesvědčit 38 sokolských lidiček od 11 do 69 let. Více bylo Moravanů, celkem bylo zastoupeno 12 žup. Stanovalo se na vodáckém tábořišti v Pikovicích, počasí od pátku k neděli bylo čím dál tím lepší. Všichni přežili, i když někteří zakusili chlad, ať už noční (7°C), říční (11°C) nebo i denní (sobotní chladný větřík), a někteří také sílu vody. Kladných, ba zvlášť krásných podnětů však bylo mnohokrát více, a to se ještě o mnohých ani veřejně neví .

 

            Nečekaný zájem způsobil různé změny, např. se muselo plout na 2 party, tedy i v neděli. Mnozí seděli v lodi poprvé a říční vedoucí Oleg Šalbaba s Radkem Hromadou z Třebíče měli stále co sledovat a vysvětlovat, občas i zachraňovat - díky jim! Plavba z Týnce n.S. byla v peřejích a na projížděných jezech dobrodružná a spolu se stále se měnícím barevným údolím Sázavy se v každém určitě mocně zapsala.

            Cyklisté v sobotu ani v neděli nebyli tak mokří z vnějšku, zato se důkladně zapotili do dvou pořádných kopců: první byl hned z Pikovic, druhý potom od Žampachu nad Jílové. Ale když už se vysupí na planiny, tak oko i srdce jihne: kouzelné výhledy do zvlněné krajiny, žlutá moře pampelišek, malebná lesní zákoutí a nade vším švitořící skřivánci. Následné   sjezdy pak korunují celý zážitek trochou adrenalinu.

            Jedině pěší část mohla proběhnout společně. V sobotu odpoledne jsme úbočím slavného Medníka znovu vystoupali nad krajinu a přes Třebsín jsme došli až na impozantní vltavskou vyhlídku nad Štěchovickou přehradou. Už i tak silný dojem ještě zesílila hlavní pěšácká mňaminka – 3 velké čokolády Forte. Zpáteční cesta nejprve opět přeťala úzkou šíji mezi řekami a potom klesla na Posázavskou stezku vedoucí do Pikovic – to vše již s dlouhými stíny od zapadajícího slunce.

            I večer byl bohatý: od 21:30 slavnostní oheň s kytarami a povídáním, po prvním čtení před půlnocí pro zájemce vycházka za Saturnem a pak ještě písničky, voňavé čaje a poslední čtení na dobrou noc.

            Neděle přinesla nádherný jarní den, škoda, že někteří už museli odjíždět dopoledne. Plných 20 účastníků si vysloužilo zvláštní památku za 100% účast (loď+kolo+pěší) – železnou podkůvku. Určitě všichni si ale z Železného víkendu odvezli hezké vzpomínky – na přírodu, sport i na milé tváře ze sokolské rodiny.

            Takže na shledanou v Dolomitech (29/7-3/8) nebo 10-12/10 v Ledči nad Sázavou!

                                                                Zdeněk Lauschmann, vedoucí projektu

Hodnocení článku:

0pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
1
0průměrné hodnoceni:
04
0
Počet hlasů 1

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 4214 x