Články

Prezident Václav Klaus v Tyršově domě na Mělníce

Návštěva prezidenta republiky v souvislosti s odhalením památníku Janu Palachovi

Autor příspěvku: Bohuslav Bubník ml.

Vložil: Petr Mikysek dne: 05.04.2009 23:44:33

 

Prezident Václav Klaus v Tyršově domě na Mělníce.

 

28.10.2008 při propůjčení řádu T.G.M. Ing. Bohuslav Bubník požádal pana prezidenta o návštěvu Tyršova domu na Mělníce, kde sokolové mají „Zlatou knihu návštěv“. V této knize z roku 1905 jsou dva vzácné podpisy: 11.12.1932 T. G. Masaryka a 14.10.1945 Dr.E.Beneše a jeho choti, s tím, že T. J. bude ráda, kdyby byla obohacena o jeho podpis. Nejbližší příležitostí bylo připravované odhalení pomníku Jana Palacha v Jungmannových sadech 19.1.2009. Pan prezident Ing. Bubníkovi návštěvu slíbil s tím, že kdyby to nebylo 19. ledna, tak bude dohodnut jiný termín.

 

Pan prezident využil příležitosti, a po odhalení pomníku Jana Palacha 19.1.2009 za doprovodu starosty města Miroslava Neumanna navštívíl Tyršův dům společně s předsedou senátu a dalšími hosty.

 

V Tyršově domě po obdržení kytičky od žákyň T. J. ho přivítal starosta T. J. Ing. Bohuslav Bubník, který ho stručně informoval o založení T. J. na popud Dr. Miroslava Tyrše v roce 1868, o postavení TD i budovy kina a o praporu z roku 1871.

 

V Tyršově domě byli mimo mělnických členů T. J. a občanů i členové dalších sokolských jednot včetně sokolského žactva. Vedení České obce sokolské zastoupili : starosta Doc.Ing.Jaroslav Bernard, místostarosta Ing. Oldřich Lomecký, náčelník Miroslav Vrána, vzdělavatel Ing. Jiří Sobota, členka předsednictva ČOS Ing. Hana Moučková, manželé Mičkovi. Mezi dalšími hosty to byla MUDr, Naděžda Kavalírová předsedkyně celorepublikové „Konfederace politických vězňů " a místopředseda Ing. František Šedivý.

 

Pan prezident si po přípitku a koláčku prohlédl s velkým zájmem zlatou knihu návštěv, kterou podepsal a po něm i další hosté. U podpisu Dr. Přemysl Sobotka, předseda Senátu poznamenal do zlaté knihy „Vím, že sokolové nikdy nezapomněli, tak se držte dále“. Další podpisy jsou od zástupců města, ČOS, župy Švýcarské, KPV, poslance parlamentu Dr. Bratského a dalších osobnosti. Po setkání s tiskem pan prezident podepisoval přítomným své fotografie a vyslechl jejich názory. Potom nastalo fotografování a rozloučil se podáním ruky s přítomnými.

 

Pan prezident se v Tyršově domě zdržel cca 35 minut . Když mu starosta T. J. děkoval za návštěvu a podepsáni „Zlaté knihy“ tak prohlásil „ Když jsem návštěvu slíbil, tak jsem také splnil!“.

 

 

Mělník 19.1.2009                                                Bohuslav Bubník ml.

 

Hodnocení článku:

1pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
05
0
Počet hlasů 1

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 4007 x