Články

SOKOLSKÉ CESTY 2007-2011, NA KOLE ZA HUMNA 28.7. - 2.8. 2009

O pohodových kolech v česko-rakouském příhraničí

Autor příspěvku: Zdeněk Lauschmann

Vložil: Petr Mikysek dne: 26.01.2010 18:21:01

Opožžděně vkládám článek o 11. sokolské cestě (vyšel už v časopise Sokol 8-9/2009)

Petr Mikysek, 26.1.2010

 

 

 

SOKOLSKÉ CESTY   2007-2011

 

NA KOLE ZA HUMNA 28.7. - 2.8. 2009

 

O pohodových kolech v česko-rakouském příhraničí

 

            Na třetí zahraniční Sokolské cestě se sjelo celkem 38 cyklistů včetně několika sokolských rodin, takže skoro čtvrtina výpravy byla mládež do 15let. I starší generace byla zastoupena, a někteří si ještě vylepšovali své „dálkové rekordy“. Blízkost hranic umožnila nenáročné noclehy, stravování a nákupy v ČR, což udrželo jednu z předností Sokolských cest: cenovou dostupnost opravdu pro každého. Počasí se po deštivém úterku ustálilo krásné letní, ale netropické, s větrem nenápadným, někdy dokonce podpůrným. Navíc téměř bezvadně fungovala naše kola a doprovodná dodávka spolehlivě plnila všechny potřebné úkoly. Když se k tomu přidá malebná krajina, občas znamenitá pamětihodnost, a hlavně hladké rakouské silnice, tak je vidět, že vlastně všechny vnější podmínky byly téměř ideální.

             Celkové vyznění jakékoli akce ovšem určují především sami účastníci a to byla v tomto případě veliká výhoda. Sešli se totiž samí zdatní, samostatní a veselí sokolové a sokolky. Ranní odjezd v 8h nebyl problém, dochvilnost na srazech byla až příkladná. Skuhrání do kopců nebylo slyšet, skupiny se neztrácely. Zatěžkávací zkouškou byl hned druhý den: byla avizována hlavní trasa 65km a zkrácená do 50km; ovšem už v průběhu dne bylo jasné, že to bude podstatně víc … Nakonec „jen“ o 20km, ale stejně – dostatečný důvod ke kamenování vedoucího nebo aspoň ke spravedlivé kritice! A místo toho jen polohumorná otázka při večerní poradě: „Tak co zítra - kolik říkáš, že to bude kilometrů?“ Odpovědi „Zítra fakt jen do 50km!“ nevěřil v tu chvíli asi vůbec nikdo. (Pak to ale bylo opravdu pouhých 42km a i v příštích dnech kilometry celkem souhlasily.)

            Zbývá dodat, že po večerech se i zpívalo s kytarou, zahořel ohníček, u Znojma se popilo místní vínko a pokaždé bylo čtení na dobrou noc (spíš pro velké, protože malí většinou už chrupali). A pro úplnost ještě rámcově trasa: okruh kolem N.Hradů; N.Hrady – Weitra – Heidenreichstein – N.Bystřice; – Landštejn – Slavonice – Dešná; – Karlstein – Raabs – Drosendorf – Šafov; – Hardegg – pěšky 10km kolem Dyje – Retz – Havraníky; – Znojmo; celkem cca 240km, někdo i víc, někteří naopak méně.

            11.Sokolská cesta je tedy šťastně za námi, fotogalerie viz   http://www.sokol.cz, a na shledanou na podzimním srazu ve Frýdlantě n.Ostravicí - Beskydy 2.- 4.10.2009 a pak na zimní akci 29.-31.1.2010.

Zdeněk Lauschmann

           

 

Hodnocení článku:

0pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
0
0
Počet hlasů 0

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 4069 x