Články

Cesta kolem světa, Chocerady, 5.10.2013

Tentokrát ze života starých Egypťanů

Autor příspěvku: Klára Růžičková

Vložil: Petr Mikysek dne: 15.11.2013 15:07:26

CESTA KOLEM SVĚTA

            V sobotu 5. října se Oborský les u Chocerad stal dějištěm tradiční sportovně hravé akce pro děti - Cesty kolem světa. Tentokrát jsme putovali nejen „daleko“, ale i hodně do minulosti, protože naším cílem byl starověký Egypt. K přesunu do dávných věků dětem posloužil provazový „most přes minulost“, pak už je čekala jednotlivá stanoviště s egyptskými motivy.

            Nechyběla mezi nimi stavba pyramid a přesunování těžkých bloků pomocí způsobů používaných ve starověku. Takže se děti zapřáhly do zvláštních saní, které musely podkládat kuláči, a po nich náklad táhly k pyramidě. Že život ve starověku nebyl jednoduchý, o tom se děti přesvědčily i při návštěvě egyptské domácnosti, kde si vyzkoušely ruční mletí obilí mezi kameny a tkaní látek na jednoduchém vodorovném stavu.

            Veselým úkolem bylo svezení v egyptské bojové dvoukolce. Tento nápad se zprvu zdál nerealizovatelným, ale nakonec, i když se skřípěním, dvoukolka plnila celkem dobře svou úlohu: děti měly jako „lučištníci“ na ní udržet rovnováhu, aniž by se vozítka držely. Dále je čekala „plavba po Nilu“- průchod nebo spíše proběh mezi číhajícími krokodýly a také třeba hledání zlata v bludišti pouště za pomoci egyptských bohů. Aby děti poznaly něco z egyptské kultury, zkoušely rýt do písku obrázkové písmo – hieroglyfy, vybarvovaly chrámové nástěnné malby nebo luštily jména faraónů psaná hieroglyfy na obeliscích. Zpátky do současnosti vrátila děti lanovka.

            O děti se na celkem 13 stanovištích staralo 30 dobrovolníků, naše víceméně stabilní parta prima lidiček, kterým není zatěžko pro radost dětí obětovat trochu volného času. Oproti minulým letům jsme tentokrát měli docela štěstí na příznivé počasí, takže i účast byla hojná, naším „Egyptem“ prošlo téměř sto dětí. A kdoví, třeba jim v hlavě něco z toho, co zažily, uvízne J

Hodnocení článku:

0pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
0
0
Počet hlasů 0

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 2913 x