Články - stalo se

Sokolské lípy ve Vlašimi

Každý Čech jistě ví, že naším národním stromem je lípa (Tilia). Možná už méně známá je skutečnost, že ...

Autor příspěvku: Sokol Vlašim

Vložil: Tomáš Kučera dne: 02.09.2021 09:43:01

Každý Čech jistě ví, že naším národním stromem je lípa (Tilia). Možná už méně známá je skutečnost, že ...

... lípa se oficiálním stromem Slovanů stala již v roce 1848, jako národní symbol vůči útlaku velkoněmecké říše, která si za svůj symbol vybrala dub. Tradice výsadby lip v naší zemi má tedy dlouhou tradici. Lípy byly vysazovány při slavnostních příležitostech, především k výročí založení republiky, ale i při jiných významných událostech.
Také u nás ve Vlašimi máme tři lípy, které zasadili vlašimští Sokolové. Tu nejmladší, vysazenou v roce 2018 ke 100. výročí založení republiky a na památku XVI. sokolského sletu, najdete v areálu TJ Sokol Vlašim. Další lípa v centru města, poblíž hrobky na starém hřbitově, byla zasazena v roce 1994 k památce XII. sokolského sletu, prvního sletu po obnovení Sokola ve Vlašimi.
Nejstarší lípa roste ve Březině, v místě nazývaném 'Sokolský kruh'. Tato lípa byla zasazena v roce 1898, na památku sokolského veřejného cvičení k 100. výročí narození Františka Palackého. Je to tedy lípa - pamětnice počátků sokolského života ve Vlašimi.
Aby i nadále všechny tři lípy rostly ve zdraví, letos na jaře je ošetřil odborník arborista. Na společné brigádě jsme upravili okolí lip ve městě a v Březině, k oběma pak umístili kámen s pamětní deskou. Lípě v areálu se budeme věnovat na podzim. Budeme rádi, když si k našim lípám uděláte vycházku a zavzpomínáte na minulost - s přáním, aby se v budoucnu dařilo dobře lípám i lidem.

Hodnocení článku:

0pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
0
0
Počet hlasů 0

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 378 x