Masopust v Kralupech nad Vltavou

MASOPUST, MASOPUST……


Novodobá tradice masopustního veselí je u nás v Kralupech nad Vltavou nejen díky TJ Sokol zřejmě obnovena. Již po několikáté se ujímá průvod masopustních maškar v doprovodu řízné muziky a spousty přihlížejících vlády nad městem, když mu sám pan starosta uděluje právo konat masopustní reje a zábavu. Starosta je za to obdarován zabijačkovými dobrotami a tanečkem s pestrými maskami.
Všichni, kdo chtěli zažít Masopust se sešli v neděli 14. února 2010 na hřišti TJ Sokol Kralupy, kde ještě před tím než se shromáždil pestrobarevný průvod, soutěžili malí i velcí na sněhu a odměnou jim byly sladké dobroty. Pestrý průvod - s vodníky, slamáky, koněm, smrtkou, kominíky, cikánkami i medvědí rodinkou - nemohl přehlédnout nikdo, kdo právě městem projížděl, či procházel.
Netrpělivě na masopustní průvod čekali i obyvatelé penzionů na Cukrovaru, kteří hostili vynikajícími dobrotami a horkým čajem hosty masopustu. Principál průvodu ohlásil masopustní vystoupení žáků Zájmové umělecké školy a primánů z Dvořákova gymnázia, kteří mile překvapili ručně zhotovenými masopustními kostýmy, říkankami i tanečky, které k únorovému veselí neodlučně patří.
Průvod masek i s principálem, muzikanty, ale také se spoustou kolemjdoucích, kteří se připojili cestou, došel i dotančil až před kulturní dům Vltava, kde byly připraveny voňavé zabijačkové hody. Principál vyhlásil a odměnil jitrničkami tři nejvtipnější masky mezi „dospěláky“. Tady je třeba se pochlubit, dospěláci z našeho Sokola obsadili bronzové (šašek s třásněmi) a stříbrné místo (tančící cikánky).
Sál kulturního domu byl nachystán pro ty nejmenší masopustní masky ale i pro jejich rodiče na maškarní karneval, který s různými vystoupeními na podiu rozparádil všechny k nepoznání. Všem se tu líbilo, soutěžilo se, tančilo, většina ochutnala zabijačkové pochoutky a legrace se užilo na ulicích, chodnících i v sále.
Masopustní veselí 2010 skončilo, čeká nás dlouhý 40 denní půst, se kterým se přiblížíme k očekávanému jaru a svátkům Velikonoc.
A za rok opět v reji Masopustu na shledanou.
Iveta Bendíková, vzdělavatel TJ Sokol Kralupy
Autor: Josef Vojtěchovský, text Iveta Bendíková
Jednota: Kralupy nad Vltavou, župa Barákova
Datum: 14.2.2010
Vložil: Petr Mikysek, Mělník139kB


169kB


182kB


103kB


102kB


132kB


190kB


177kB


137kB


147kB


151kB

Hodnocení fotogalerie:

0pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
0
0
Počet hlasů 0

Hodnocení této galerie:

Přidejte příspěvek zde

Počet příspěvků 0.

zobrazeno: 4935 x