Upozornění

Nacházíte se momentálně v archivu stránek serveru www.sokol.cz. Uvedené informace byly platné pouze v době svého vzniku. Autoři nenesou žádnou odpovědnost za aktuálnost údajů.

Úvod do skladby Výlet s aerobikem

Autor článku: Mgr. Jana Beránková

Hlavní autor skladby: Jana Beránková

Spoluautor: Martin Chlumský

Charakteristika pohybového obsahu jednotlivých částí:

Celá pohybová skladba je rozložena do základních čtyřech oddílů, které jsou rovněž shodné s tématickým členěním v hudební předloze.

Skladba „Výlet“, jak již název napovídá, je jakési putování.  Inspirací pro tento název byla především hudba, která je složena z písniček skupiny Děda Mládek Illegal Band (Jožin z bažin, Lízátko, Láďa jede lodí)  - písničky takto poskládané nastiňují putování (v bažinách, škodou 120 na Oravu, putování lodí, letadlem aj.)

Výlet evokuje radost, dobrý zážitek, přátele, humor, nadsázku a toto vše bych ráda cvičencům i divákům nabídla.

První oddíl, který následuje po nástupu, je vlastně určité „zahřátí před zahájením trasy“. Cvičenci, kteří jsou rozděleni dle čísel 1-4 (ženy) 5-8 (muži), se střídají při cvičení na stepu. V úvodu se objevují základní step aerobikové a aerobikové kroky. Tempo je zde volné 127 BPM.

Druhý oddíl je do jisté míry oddechem jak pro cvičence, tak pro diváky, proto jsem do druhé části  zařadila o mnoho pomalejší tempo hudby, které cvičencům umožňuje uvolnit svalové napětí  a na chvíli se oprostit od dynamicky vedených pohybů. Pohyby jsou volné a oblé. Část cvičenců cvičí na stepech a část bez stepu. 

V této pasáži cvičenci divákům poprvé představí gumový expander, který mají schovaný v kapse. Expander by měl splnit prvotně úkol určitého překvapení a nového impulsu v polovině sestavy.

Oddíl třetí v sobě zahrnuje cvičení s expanderem a stejně tak i dynamické přeběhy cvičenců přes stepy.

Oddíl čtvrtý graduje jak po stránce hudební, tak po stránce pohybové. Zde cvičenci cvičí na poměrně rychlou hudbu okolo 140 BPM. Dvojice se pravidelně střídají na stepu a pod stepem (expandery již  zde nefigurují, ale vesty ano). Cvičenci opakují cvičební motivy z první části, jsou ztížené prostorově i koordinačně. V jednu chvíli cvičí krokovou variaci současně dva cvičenci na jednom stepu. Závěrečná póza je prostá.

Hudební předloha:

Pro  aerobikovou pohybovou skladbu „Výlet“ jsem zvolila hudbu od české skupiny Děda Mládek Illegal Band, což není typická hudební předloha pro pohybový obsah aerobiku.

Jedná se o hudbu, která je postavena na rozdílné rytmizaci, veselém tempu a zajímavé dynamice. Slova v písních jsou humorná, působí na posluchače úsměvně, radostně a v podání již zmíněné hudební skupiny jsou písně plné energie a života. Dominujícími nástroji jsou bicí, činel, banjo, kytary a trumpeta.

Choreografie:

V choreografii jsem vycházela hlavně z prostorového členění základního celku, kdy rozdílné postavení stepů a pohyb cvičenců na značkách vytvářely tzv. „menší choreografii“.

Rovněž  jsem se snažila využít zajímavé barevnosti cvičebního úboru, který se skládá z kalhot, tílka žluté  vesty.

Choreografie je stavěna na geometricky přesných útvarech, tedy řady, zástupy, čtverce, kruhy aj., neboť se domnívám, že kompozičně rozvolněné obrazce, jako jsou vlnovky a oblé tvary, se k dynamickému charakteru a pohybovému obsahu step aerobiku nehodí.

Technická východiska pohybové skladby :

1. Návrh optimálního cvičebního celku

Základní celek je v rozsahu 4 x 4 značky a je  tvořen osmi cvičenci, čtyři ženy a čtyři muži, kteří vždy v páru mají jeden step. 

Skladba byla záměrně sestavená jako koedukovaná . V případě, že by se celkům nepodařilo obsadit mužské pozice muži, nic se neděje na jejich místech mohou cvičit ženy. Proto, aby nenastaly choreografické problémy jsem zvolila oblečení tzv. „ unisex“.

Skladba je určena pro věkovou kategorii dorost, mladší ženy a muži. Určená spodní hranice je 12 let a horní hranice zůstala otevřená. Cvičenci by měli být schopni setrvat po celou dobu sestavy ve zvýšeném tempu a zvládnout základní aerobikové kroky.

2. Použití nářadí

Step-aerobik, který je specifický cvičením ve vertikální rovinně za použití stupínku zvaného step, poskytuje nesčetné množství krokových variací..

Step je vysoký 25 cm (výška je nastavitelná), jeho vrchní plocha je dlouhá 90 cm a u země měří 100 cm (tímto je zajištěna bezpečnost a redukovaná možnost zvrhnutí stepu při chybném nášlapu), šířka stepu je 38 cm.

Jako doplňkové náčiní využijeme v jedné fázi pohybové skladby gumové expander  

3. Cvičební úbor

Vzhledem k tomu, že skladba je koedukovaná, musela jsem brát v potaz vhodnost oblečení pro obě pohlaví.

Kalhoty jsem přizpůsobila mužům střihem, jsou volné, s rozšířenými nohavicemi, ušité z červeného plátna.

Tílka jsou ušita z tmavě modrého elastického materiálu. Muži i ženy mají rozdílný střih. Tílko určené pro ženy má atletická záda a muži mají nátělník s širším ramenem.

Vesta má žlutou barvu. V průběhu pohybové skladby, bude využita i jako „náčiní“. Převlečení vesty způsobí barevnou změnu celé plochy.

Barvy jsem volila záměrně veselé. Chtěla jsem, aby cvičenci na ploše byli vidět a zároveň působili vitálně a živě.

Specifický přínos navrhované skladby:

Věřím, že stepy, které jsou dominantním prvkem v pohybové skladbě, vhodně poslouží v tělovýchovných jednotách i po skončení sletu.

Přínosem by také měl být výběr kategorie cvičenců, myslím tím rozhodnutí volit skladbu koedukovanou. Ráda bych rozmělnila tvrzení, že aerobik je pouze pro ženy. Ze své vlastní zkušenosti vím, že pokud je pro muže zvládnutá podmínka vyhovujícího oblečení a hudby, nic nestojí v cestě tomu, aby si i muži osvojili základní aerobikové a step aerobikové kroky. Cvičení v párech je navíc vždy příjemným oživením.

Všem cvičencům přeji mnoho sil, nadšení, radosti a zdraví. Rovněž přeji mnoho pohody a hezkých chvil při nácviku a v osobních životech.

Těším se na Vás Jana Beránková!!!!!!!!!!!