Upozornění

Nacházíte se momentálně v archivu stránek serveru www.sokol.cz. Uvedené informace byly platné pouze v době svého vzniku. Autoři nenesou žádnou odpovědnost za aktuálnost údajů.

O autorce (převzato z časopisu Sokol)

Jana Beránková

Autor článku: Petr Černý

V září loňského roku dokončila Jana Beránková studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde nyní pracuje jako odborný asistent na katedře gymnastiky. V současné době se připravuje na doktorandské studium. Je instruktorkou aerobiku, trenérkou hip-hopu a osobní trenérkou ve fitness-centru World Class.

Do cvičení ji v necelých šesti letech přivedla maminka. V Sokole Malá Strana polykala své první dávky sportovní všestrannosti. Už od počátku bylo jasné, že prim u ní bude hrát gymnastika. „Na cvičení nás tenkrát chodilo asi sedmdesát dětí,“ vzpomíná osmadvacetiletá sympatická tmavovláska. Pak přišly první závody ve všestrannosti. Jana v kategorii starších žákyň vyhrála pražský přebor a v dorostu reprezentovala pražský výběr, se kterým ve sportovním trojboji (atletika, gymnastika, plavání) měst Praha – Brno – Bratislava vyhrála pobyt ve Francii.

V roce 1985 se jako mladší žákyně zúčastnila spartakiády. „Bavily mne tehdy nácviky i cvičení při spartakiádě. Pamatuji si, jak jsem si těsně po Spartakiádě při běhu dolů z Petřína odřela nohu. Když se mne doma mamka ptala proč brečím, odpověděla jsem, že to není kvůli bolesti, ale protože spartakiáda končí.“

Zahraniční zkušenosti i úspěchy

V sedmnácti letech J. Beránková odletěla do USA studovat čtvrtý ročník gymnázia. Ani v Americe na sport nezapomněla – věnovala se zde přespolnímu běhu. Změnu způsobil úspěšný konkurz do prestižního tanečního týmu Tigard High School ve státě Oregon, se kterým obsadila třetí místo v celostátní soutěži. Při přehlídce 25 až 60členných formací si Jana poprvé uvědomila, že by se choreografii tanečních týmů jednou ráda věnovala. „Ráda na toto období vzpomínám. Každý den jsme měly tréninky a bylo těžké se v týmu, kde holky odmala procházejí speciální průpravou gymnastiky a jazzu, udržet. Půl roku jsem tím žila, byla jsem opravdovou součástí týmu, který měl vlastní kostýmy, trenéry, technický tým a ostatní zázemí.“

Hip-hopoví chlapci z Vysočan

Po návratu z USA ukončila studium na výtvarném gymnáziu v Praze a nastoupila na tříletou vyšší odbornou výtvarnou školu. Ve studiu R plus na Vinohradech se začala aktivněji věnovat aerobiku. V roce 1997 složila cvičitelské zkoušky v akademii cvičitelů a instruktorů a začala vést komerční hodiny. Navštěvovala semináře aerobiku pro děti a snažila se dozvědět více o scénickém tanci. To ji přivedlo na semináře pořádané IPOS-Artamou, sdružením dětské tvořivosti. O rok později založila se svou maminkou Janou Beránkovou st. v T.J. Sokol Vysočany Chlapecký taneční tým za významné podpory jednoty.

Zpočátku byl náplní oddílu scénický tanec. „Přes semináře v IPOS-Artama jsem se seznámila s Jiřím Langmaierem, učitelem jazzu. V tu dobu jsem právě pro náš tým hledala vyjádření mužského pohybu a pan Langmaier mi vysvětlil přednosti jazzu a ukázal škálu pohybů. Líbilo se mi jeho výrok, že tanec je pro každého, protože se tančí srdcem. Měla jsem s tím vlastní zkušenost. V týmu jsme měli chlapečka postiženého Downovým syndromem, pro kterého tanec mnoho znamenal.

Přes jazz a scénický tanec jsme se dostali k hip-hopu a začali vystupovat na oficiálních soutěžích IPOS-Artamy, Sokola, Česko-moravská taneční organizace a Českého svazu aerobiku.“  Záhy se dostavily výrazné úspěchy. Nejlepším byl pro tým chlapců rok 2000, kdy vyhrál MČR fitness družstev v kategorii funk, hip-hop (14 až 16 let) a o měsíc později zvítězil i na pohárové soutěži Fitness cup 2000. Při přehlídce pódiových skladeb v Tyršově domě kluci obdrželi Cenu za originální námět v kategorii hip-hop. Stejné ocenění v kategorii scénický tanec vybojoval tým na podobné soutěži pořádané organizací IPOS-Artama, kde si stejný úspěch trenérky Beránkovy zopakovaly se svými svěřenci i následující rok. Chlapecký tým reprezentoval ČR na třetí světové mládežnické gymnaestrádě Eurogym 2001 v rakouském Dornbirnu.

Přes umění ke stepům

Na vyšší umělecké škole dostala Jana od učitele základů animace doporučení zúčastnit se konkurzu ve Studiu kreslených filmů Bratři v triku na Barrandově. Po jeho úspěšném absolvování začala v posledním ročníku studia pracovat na Barrandově jako fázař (zakreslování jednotlivých fází pohybu animovaných záběrů). „Práci fázaře jsem dělala dva roky, moc mne bavila, ale vždycky jsem chtěla studovat vysokou školu. Zkoušela jsem proto nejprve FAMU, ale opakovaně to nevyšlo. Umění je hodně subjektivní, objektivně těžko měřitelné. Zatoužila jsem studovat školu, kde budu vědět, že pokud se svými výkony vejdu do nějakého limitu, požadavky tím splním. Školu, kde bude posuzováno jestli něco umím a ne jestli se to někomu líbí nebo nelíbí.“

V roce 2000 začala Jana studovat FTVS UK, specializaci aerobik na katedře gymnastiky. Z řad studentů a komerčních cvičitelů aerobiku vytvořila první mužský step-aerobikový tým v republice Naši furianti, který startoval ve finále mistrovství republiky 2003 v kategorii fitness tým-step. Mužská sestava (v závodě startovala také autorka choreografie Jana Beránková, protože jeden z účastníků na poslední chvíli vypadl) byla výrazným oživením do té doby výhradně ženské disciplíny. Pro dívčí skupinu aerobiku Dancers Kladno Lenky Procházkové složila hip-hopovou choreografii, s níž skupina získala na mistrovství republiky druhé a třetí místo. Rukopis Janiny tvorby nesla také choreografie volné sestavy Evy Rudolfové, třetí na mistrovství republiky fitness-ženy. Jana slavila i několik individuálních úspěchů, z nichž nejvýznamnější je 1. místo v hlavní kategorii na VZP soutěžní aerobik Master Class 2002 v Praze. V budoucnu by ráda znovu založila chlapecký nebo mužský hip-hopový tým.

Pozvánka na Strahov

Přestože už toho Jana Beránková dokázala ve svém oboru dost, opravdový křest její dosavadní praxe a zkušeností ji teprve čeká. Tím je a v následujících měsících ještě bude tvorba jedné ze šestnácti skladeb pro XIV. všesokolský slet. Je hlavní autorkou step-aerobikové skladby Výlet s aerobikem. O praktické připravenosti, odborné kvalitě a tvůrčích choreografických schopnostech svědčí nejlépe její diplomová práce, v níž jsou obsaženy detaily právě chystané skladby. O výsledku Janiny práce se budete moci přesvědčit příští rok v červnu na sletu 2006 v Praze.

(peč)