Hodnocení a reakce na článek

Vaše jméno a kontakt:
Text:
Kontrolní otázka:
Jaký je součet jednotlivých číslic u čísla 163 ?

Články

Sokol Horní Bříza se představuje

... malá bilance po prvním roce od obnovení.

Autor příspěvku: Jana Pechmanová

Vložil: Milan Sobota dne: 22.10.2007 01:59:50

Cesty života jsou nevyzpytatelné. Jedna taková nás dva, dovedla do Horní Břízy. Oba jsme kromě svých profesí cvičitelé v Sokole a tak nám bylo líto místní sokolovny, která již dlouho neplnila svůj účel. Řekli jsme si, že se pokusíme do ní vrátit život. Výchozí pozice nebyla zrovna růžová, nikdo nás neznal, tělocvična byla bez nářadí zato plná špíny, prachu a pavouků.

Ve čtvrtek 27. září uplyne přesně rok od chvíle, kdy jsme uspořádali první akci – Dětský den. Poprosili jsme o pomoc kamarády-cvičitele z Prahy, Plzně, Třemošné a Spáleného Poříčí. Účast padesáti šesti dětí nám udělala radost.

V sobotu 30.září 2006 jsme se jako rodina rozhodli k frontálnímu útoku - vyzbrojeni desinfekcí, vědry s vodou a hadry, vyháníme pavouky a špínu ze všech koutů sokolovny, kam jsme dosáhli.

Středa 4.října 2006, blíží se půl páté, lije jako z konve, přesto přicházejí první cvičenci, začíná první pravidelná hodina pro rodiče a děti v Horní Bříze. Přišly čtyři páry, další hodinu už jich bylo třináct.

V říjnu se nám podařilo sehnat ze škol v Horní Bříze a v Praze vyřazené židle. Hurá, už můžeme uspořádat divadelní představení, uvědomujeme si však, že divadlo by mělo přijet do čistého sálu. A tak jsme se rozhodli v listopadu sokolovnu vymalovat. Jak se ukázalo, bylo to větší sousto, než jsme předpokládali. Nakonec se však dobrá věc, za velkého přispění našich rodin a přátel, podařila.

Když jsem tělocvičnu ve středu 22.11.2006 otevřela, nevěřila jsem vlastním očím, byla krásná. Přicházejí první maminky: “Co jste tu stalo? Tady najednou světla!“. Pyšná přiznávám: “Je tu vymalováno.“

V sobotu 25.11.2006 jsme tak uspořádali první divadelní představení v čistotou vonící sokolovně. Pletené pohádky v provedení Divadýlka Kuba z Plzně vidělo 52 spokojených diváků.

Musíme se pokusit sehnat cvičební nářadí, dáváme inzerát na sokolský web. Ozývá se nám starosta z dejvické jednoty, že by pro nás měli kozu, koně, můstek a medicinbaly. Máme radost, vše se nám podaří dopravit do Břízy začátkem prosince.

Pro velký úspěch domlouváme další divadelní vystoupení na 9.12.2006. „Vánoční kouzlo“ v podání osvědčeného souboru se opět líbilo. Tentokrát potěšil kapřík Pepík svou pohádkou 42 diváků.

Večer po představení svoláváme ustavující valnou hromadu, obnovujeme Tělocvičnou jednotu Sokol v Horní Bříze. Starostou byl zvolen Milan Sobota, jednatelkou Renata Michálková, hospodářkou Petra Begalová.

Občas přijdou do sokolovny i děti školního věku, rozhodli jsme se proto od ledna otevřít koedukované cvičení pro žáčky (děvčata i kluky).

Před vánocemi jsme pro rodiče a děti připravili Krtečkovskou sváteční hodinu. Děti si zacvičily na připravených stanovištích a pak jsme si udělali besídku s nezbytnou ochutnávkou cukroví. Při povídání padl návrh, že by rodiče s dětmi mohli cvičit dvakrát týdně.

V lednu začali pravidelně cvičit školáci, patří jim ve středu čas od 17:30 do 18:30.Další novinkou je vznik oddílu Parkouristů. Skupina mladých kluků se pustila do trénování netradičních skoků, rádi jsme je přivítali v Sokole, jsme jistě první jednotou v republice, která má takový oddíl. Kluci trénují v pondělí a ve středu večer. Se zájmem sledujeme jejich výkony a s velikou radostí jsme časem zjistili, že jsou ochotni nám v Sokole se spoustou věcí pomoci.

Od začátku února přibyla každé pondělí od 16:30 domluvená hodina pro rodiče s dětmi. Vedení těchto hodin se ujala Petra Begalová a Šárka Fujanová.

První sobotu v únoru jsme uspořádali Lampionový průvod, všech sedmdesát čtyři účastníků se vydalo na procházku městem a světýlka rozdávala radost velkým i malým. Na závěr akce se pak nad sokolovnou rozsvítil ohňostroj.

Tradiční sokolskou akcí jsou Šibřinky, nemohli jsme je vynechat. V sobotu 17.3.2007 jsme dopoledne za vydatné pomoci našich členů vyzdobili sokolovnu a odpoledne už děti a jejich doprovod vítal klaun. Děti si s ním zacvičily, zatancovaly, v tombole chytaly rybičky nebo ochutnaly něco z připravených dobrot. Parkouristi předvedli poprvé na veřejnosti své skokanské umění, nad jejich výkonem se tajil dech všem přítomným.

Sokolská župa Plzeňská pravidelně organizuje osmého května cyklistickou akci Tři vrcholy v sedle, připojili jsme se a uspořádali ve stejném termínu pěší výlet na Radyni. V cíli na všech třináct poutníků čekal opečený buřt, a tak i ti nejmenší bez problémů zvládli i cestu zpět.

Na ukončení prvního cvičebního roku jsme připravili Dětský den s opékáním buřtů. Tentokrát už jsme nemuseli zvát naše přátele na pomoc, těší nás, že dostatek pomocníků máme v našich členech a příznivcích Sokola v Horní Bříze.

Začátkem prázdnin jsme v sokolovně poskytli zázemí pro Slavnosti města. U této příležitosti členové oddílu Parkour vymalovali sociální zařízení a chodbu, což od nich byla veliká

pomoc.

Další cvičební rok zahájíme opět Dětským dnem, který se uskuteční ve středu 26.9.2007. Zveme tímto všechny děti i rodiče, tentokrát se bude jednat o akci na kolečkách, jezdit budou moci malí i velcí na odrážedlech, tříkolkách, koloběžkách, kolech a kolečkových bruslích.

Od 1.10.2007 pak opět pokračuje pravidelné cvičení v sokolovně.

(zveřejněno v Hornobřízském Zpravodaji č.4/2007)

Hodnocení článku:

4pozn. 5 hvězdiček - nejlepší
0
0průměrné hodnoceni:
05
0
Počet hlasů 4

Diskuse k tomuto článku:

Přidejte diskusní příspěvek zde

Počet příspěvků 0.